© Szépvölgyi Géza Kyoshi
Minden jog fenntartva!
Minden jog fenntartva!
A klasszikus Nippon/Nihon Jujutsu és a nyugati Jujitsu
Kende F. Csaba véleménye szerint a nyugati és a japán Jujutsu között nincs különbség.
Úgy gondolom, hogy Kende F. Csaba nagyon téved, ezért érdemes erre a témára néhány szót vesztegetni.
Talán lehetséges az is, hogy a történelmi ismeretek alapján átláthatók az elmúlt 600 év eseményei. Ez nézőpont kérdése, de én nem a történelemről szeretnék beszélni, mint példabeszédében Kende F. Csaba.
Az emberek utazási vágya ismert. Ezek az utazók nemcsak hazájuk történelmi, földrajzi ismereteit vitték magukkal, hanem nagyon sok kulturális hagyományt is megismertettek azokkal az emberekkel, akikkel utazásaik során találkoztak vagy velük együtt hosszabb időt töltöttek. Megint más utazók vitték az új ismereteiket szerte a világban, ahol ezek az ismeretek néha friss talajra találtak, ahol módosultak, alakultak, változtak és talán már sehol sincs nyoma annak, hogy valójában milyen is lehetett az eredetileg.
A Japán Budo Kultúra legszínesebb és legsokoldalúbb integrált rendszere a Jujutsu Do mégis változatlanul megőrizte ősi tradícióit. A II. Világháború után sok nyugati fordult meg Japánban és tanult ilyen-olyan stílusú Jujutsu harcművészeti iskolában. A japán mesterek is sokat jártak és járnak szerte a világban és terjesztik a klasszikus Japán Budo Kultúrát, a Nippon Jujutsu Do-t.
Elkezdődött, és mint egy járványként terjedt el a klasszikus japán harcművészetek stílusainak technikáinak átalakítása, nyugatiasítása, hiszen az eredeti japán harcművészeti technikák nem eladhatók, nem látványosak.
Amikor egy japán Jujutsu Sensei jön Európába oktatni vagy bemutatót tartani. akkor valahogy mindig „eltűnnek” nem voltak ott a nagy nyugati nagymesterek. Sehol sem lehetett látni őket a japánok közelében, azt a sok európai nyugati harcművészt, azt a sok Shihant, Hanshit, Soke-t, a sok 8. 9. 10 Dan-os Jiujitsu, Jujitsu nyugati nagymestert, stb.
Sok résztvevő hirtelen Kyu fokozatúvá vagy maximum egyszerű fekete övet viselő egyénné vált a japán Sensei edzésein. A nyugatias Jujitsu művelői, mint akiket megbabonáztak, csak az eredeti japán technikákra és a Japánból jött, japán Jujutsu Sensei-re koncentrál és tátott szájjal ámulattal szemléli és tanulja annak technikáit.
Talán mégis van mit tanulni a nyugatiaknak is a japánoktól? Vagy talán mégsem sikeredett olyan jól nyugatiasítani az eredeti japán Jujutsu-t?? Talán mégis van különbség a nyugati Jujitsu és a klasszikus japán Jujutsu harcművészetek és stílusai között?
A japán Sensei hazautazását követően, mint a villám ismét előkerülnek a nagy nyugati Jujitsu nagymesterek és megmagyarázzák miért nem tanították a japán Sensei által bemutatott technikákat vagy miért nem jó az, amit a japán Sensei tanított.
Közben tanítványai, akik ott voltak a japán Sensei edzésein, bemutatják neki a japán Sensei-től tanult technikákat, de nem veszik észre, hogy „mesterük” árgus szemekkel lesi mozdulataikat.
Nagy rutinja van abban, hogyan tudja a dolgokat megmagyarázni, a maga javára fordítani és elhitetni mindenkivel, hogy a japán Sensei által mutatott technikákat ő már régen ismerte csak szerinte az annyira elavult, hogy szóra és tanításra sem érdemes. De ha akarják majd ő bármikor, mutat olyan hasonlót, sőt és még sokkal hatékonyabbat, mint amit a japán Sensei mutatott. Sokan azt is mondják, hogy ők ismerik a japán Sensei-t, tanította is őt, csak most nem érnek rá találkozni vele, mert más dolguk van.
Rövid idő elteltével jól látható és azt tapasztalható, hogy a nyugati mesterek valahogy az „éj leple alatt” mégis becsempészték a repertoárjukba a japán Sensei tanításait és technikáit, amit már ezután úgy terjesztenek és tanítanak, mintha az saját iskolájuk régi technikája lenne.
Azt senki sem kérdezi, hogy ezek a „nagy átalakítók”, mikor és kitől kapták a Shihan, a Hanshi és a Soke rangjaikat, kik által lettek minősítve, kik által kapták a rangjukat, címüket magas 8. 9. vagy 10. Dan fokozatukat? Talán az is az éj leple alatt valahonnan egyszer csak ott volt??
Japán történelmében az elmúlt 200 év alatt nem volt annyi Jujutsu nagymester, mint amennyi napjainkban él Európában és az USA-ban. Csak az EU államokban több mint 100 olyan nyugati él jelenleg, aki Jujitsu, Jiujitsu, stb. 8. 9. és 10. Dan fokozatú és Hanshi, Shihan, Soke, stb. Budo rangot mond magáénak. Nem is kell mondani, hogy ezeket a magas Dan fokozatokat és Budo rangokat nem japán harcművészek től kapták, hiszen többségük soha sem járt még turistaként sem Japánban.
Egy biztos ezek az egyének nem Japánban, nem japán Sensei és nem a hivatalos Japán Budo Renmei által lettek minősítve! Nem is lehetnének, és ennek több oldalnyi indoka is van.
Ennek ellenére ők mégis azt terjesztik magukról, hogy ők a japán Jujitsu, Jiu jitsu, stb. igazi nyugati mesterei és követői. Azt terjesztik magukról, hogy ők nagyon értők és autentikusak a Japán Budo és a japán Jujitsu-t illetően és ezt a maguk alapította szervezetekkel, a maguknak adományozott rangokkal és fokozatokkal hitelesítik, hangoztatva, hogy technikájuk eredeti japán Budo technika.
Rövid szösszenettel zárnám a kezdeti eszmecserét e témában.
A magyar gulyásnak és a szegedi halászlének ugye nincs párja a világon? Nincs, és ez így van jól.
Az olasz pizza is verhetetlen a világon. A körúti amerikai Pizza Hut-ban készített pizza tésztaféle, meg sem közelíti az igazi olasz pizza tésztát.
Egyszer egy német harcművész barátom meghívott a házába és tiszteletét kifejezve, kedvemért a felesége egy „eredeti magyar gulyást” tálalt ebédre. Hát mit mondjak, borzasztó volt, de mosolyogva köszöntem meg a szíves vendéglátást, dicsérve a háziasszony nagyszerű ebédjét. Egy „eredeti” magyar gulyás, magyar fűszerek, alapanyagok, ízek nélkül Németországban. Brrrrr! Ugye ez milyen hihetetlen?
A klasszikus Japán Budo Kultúra a Jujutsu Do is páratlan szépségű művészet a maga nemében. Történelmi hagyományai, etikája, technikai gyakorlatai speciálisan egyediek, japánosak. Nem kell mixelni, átformálni, mert elveszti azokat a jellemzőit, amelyek a japán történelem évszázadai alatt alakultak ki és oly annyira jellemzőek rá.
Soha senki sem hiszi el sem Japánban, sem máshol a világon, hogy a nyugatiasított Jujitsunak, Jiujitsunak, stb. vagy hasonlónak mondott bármi is valaha is elhomályosíthatja, helyettesítheti az autentikus klasszikus és tradicionális Japán Budo Kultúra gyöngyszemét, a Nippon Jujutsu Do kultúráját.
Az még nem lesz klasszikus Nippon/Nihon Jujutsu Do, mert valaki az edzéseken japán Judogi-t, visel, japán szavakat használ, japános a viselkedése és az övfokozata, attól még egyáltalán nem biztos, hogy amit csinál annak bármi köze is lenne az autentikus Japán Budo Kultúrához, vagy bármely originált japán harcművészeti rendszerhez, stílushoz.
Budo üdvözlettel
Szépvölgyi Géza Kyoshi
© Szépvölgyi Géza Kyoshi
Minden jog fenntartva!
A fenti cikk szerzői jogvédelem alatt áll.