Bemutatkozás

Hungary
Az elmúlt évek alatt az Interneten nagyon sok olyan cikkem jelent meg, amelyek tartalmilag jelentősen eltértek az eredeti változattól. Ennek következtében a Klasszikus Japán Budo Kultúráról és annak japán szervezeteiről és képviselőiről sok esetben igen szélsőséges vélemények láttak napvilágot. Ezen a blog oldalon a cikkek eredeti változatai olvashatók, és több olyan írás is, amely könnyebbé teszi a Klasszikus Japán Budo Kultúra megértését és megismerését. ************************ © Az itt megjelent cikkek szerzői jogvédelem alatt állnak! A blog oldalon megjelent cikkek eredeti formában a www.jujutsu.hu oldalon olvashatók.
További információ a www.jujutsu.hu oldalon található.

2010. október 15., péntek

A klasszikus Japán Kobudo-ról

©  Szépvölgyi Géza Kyoshi
Minden jog fenntartva!
  

A klasszikus Japán Kobudo-ról

Kedves Geero!

Szeretném azzal kezdeni, hogy a www.jujutsu.hu mindig ügyelni fog arra, hogy az ott
megjelenő írásokat, a bennünket érintő kérdéseket és az ahhoz köthető személyt kellő intelligenciával és kultúrával kezeljünk.

Most mégis én vagyok abban a helyzetben, amikor legszívesebben nyomdafestéket sem tűrő módon nyilatkoznék az Ön által felvetett problémára és a témában érintett egyénre vonatkozóan. Ígérem, hogy határozottan, de igazam teljes tudatában moderáltan nyilvánítom ki véleményemet.

Az Ön által említett személyről csak annyit, hogy õ az aki 1980 évek elejétől vagy közepe táján (?)  elindított  „valamit”, ami később alkalmas lehetett volna arra, hogy őt az ország elsőszámú és elismert kardforgatójává tegye.

De õ másként cselekedett. Így nem lett az, ami lehetett volna.

A probléma elég nagy és a klasszikus Japán Kobudo-ról alkotott kép messze a japán valóságtól még messzebb Japántól, még kuszább lett a magyar fejekben napjainkra, mint eddig.
Megpróbálok tehát az objektivitás talaján maradni és csak a tényekkel és a klasszikus Japán Kobudo helyzetével, foglalkozni.

A tény, az tény. A klasszikus Japán Budo Kultúra, a klasszikus japán harcművészet teljesen másképp kezeli a Japán Kobudo-t, mint ahogy azt hazánkban és a nyugati világban egyáltalán ismertté vált.
Bárki legyen is az (nyugati vagy magyar ember), aki a Kobudo-t mint egyedi önálló fegyveres – kardforgató - stílusnak definiálta, reklámozta, terjesztette, stb. az semmit sem tudott a valódi Japán Kobudo-ról és igen nagy hibát követett el.

A klasszikus Japán Budo Kultúra harcművészeti rendszerei közül a Kobudo az egyik rendszer.
A klasszikus Japán Kobudo rendszere összefogja az ősi Iaijutsu, Kobujutsu és Yawara iskolákat és stílusokat, melyek története visszavezethető a középkori történelmi időkre.

Japánban a klasszikus  Kobudo régi neve: Kobujutsu volt.
Ebben az értelemben: A Kobujutsu és a Kobudo jelentése: Az első, először alakult, először jött létre, kezdeti harc, az első harc(os) gyakorlata, eljárása, stratégiája, útja, stb.
A Kobudo főnév, mint gyűjtőnév. Nem stílus, hanem összefoglaló rendszere, azoknak az ősi japán harcművészeti iskoláknak Japánban, amelyeknek a múltja a távoli történelmi időkre vezethető vissza és elsősorban olyan haditechnikák ismeretével rendelkeztek, amelyek szorosan köthetők a „Hadban Álló Nemzetek” idején kialakult Samurai, Heiho, Bugei, Reigi, Ju, stb. elvekhez.

Valóban nagyon megtévesztő lehetett az elmúlt években mindenki számára ez a magyar kobudo stílus, hiszen mit tapasztal az ilyen dolgokat megtanulni vágyó laikus, aki a filmekben is ezt látja:
o    az öltözék japános, 
o    a szavak japánosak (vagy csak annak hiszi),
o    az etikett is olyan, mint a Samurai filmekben,
o    a fegyvereket pedig szinte biztos, hogy Japánban gyártották,
o    stb.
A fentiek mind, mind azt a látszatot keltik, hogy itt csak igazi japános harci dolog lehet, más nem. Hiszen hasonló dolgokat láttak a saját szemükkel, a kalandfilmekben is és erre akár meg is, esküsznek.

A magyar kobudo; kitalálójának fogalma sem volt arról, hogy mi is a valódi igazság a klasszikus japán Daito, Katana, Wakizashi, Tanto, Bo (Jo, Hanbo, Tanbo), Nunchaku, Sai, Tonfa, Kama, Suriken, stb. eredetével, gyakorlati használatával kapcsolatosan. Ha pedig tudta, akkor azt nagyon ügyesen titkolta hosszú éveken keresztül.
Nem is beszélve arról, hogy a klasszikus japán Budo-ban mit is jelentett egy japán fegyver, kard etikus tisztelete használata, kezelése, stb.

Ez a magyar kobudo körüli nagyon provinciális helyzet az évek alatt mit sem változott, független attól, hogy meghívásomra sorban jártak hazánkban olyan nagytiszteletű japán Hanshi-k, akik a japán kardforgatás mesterei voltak, Keiji Tose, T. Kawabata, H. Nakayama, stb.
Megjelentek hiteles japán kiadványok, anyagok, de minden hiába a magyar kobudo változatlan maradt. A propaganda is nagy üzletté tette a magyar kobudot.
Az Ön által említet személy itthon; „eredeti” japán Katana-t és Wakizashi-t; kezdtek gyártani és azt nagy haszonnal el is adták olyanoknak, akikkel elhitették, hogy az, nélkülözhetetlen ahhoz, amit magyar kobudo stílusként gyakorolnak, mert az hiteles japán harcművészet és azt csak ilyen kardokkal lehet gyakorolni, tanulni.
Az oktatók pedig az általuk tanított magyar kobudo technikáikról azt mondták követőiknek és tanítványaiknak, hogy azt nekik is japán oktatók tanították.

Az Ön kérdésére válaszolva, ezúton megerősítem, hogy
1. A Zen Nippon Kobudo Kyokai, a Dai Nippon Butoku Kai DNBK, a Ryu - Kyu O
Hozon Shinkokai Okinawa-i szervezete, a World Presidium of Bujutsu, a Kokusai Budoin IMAF, stb. a japán császári ház és a kormány által alapított hivatalos Budo fórumok valamint a fenti szervezetekhez kötődő egyéni klasszikus japán stílusok és Ryu-k nem ismernek olyan régi-új japán harcművészeti stílust, amelynek csak egyszerűen Kobudo lenne a neve.

2. Továbbá nincs Japánban sehol, semmiféle módon nyilvántartva olyan személy a nyugati világban beleértve Magyarországot is, aki mint a Kobudo stílus gyakorlója bármilyen fokozatú japán Dan diplomával, képviselői vagy bármilyen oktatói engedéllyel is rendelkezne.

Ha bárki találkozik olyan egyénnel Magyarországon, aki azt állítja magáról, hogy Kobudo, Kobujutsu stílusból rendelkezik eredeti japán Dan fokozattal, netán japán oktatói vagy instruktori engedély is van a birtokában, az tegye a következőt:

1.    a kölcsönös tisztelet mellett kérje el annak az illetőnek a japán kinevezését és Kobudo Dan fokozatát igazoló másolataikat.
2.    A másolatokat én szívesen és azonnal az Ön kérésének megfelelően, hitelesítés céljából kiküldöm a hivatalos szerveknek Japánba.
3.    A válasz már előre ismert számomra, de annak az illetőnek már mással és másokkal is szembesülni kell majd.

Ha valaki egyéni stílusú japán Ryu-t gyakorolt, tanult és a tanulása, fejlődése érdekében többször is járt Japánban a stílus központi Dojo-jában és ott vizsgázva ért el Dan fokozatot. De ez az illető soha sem fogja azt mondani, hogy õ Kobudo 3 Danos, hanem azt mondja, hogy én a Tenshin Toyama Shindo Ryu Kobudo és Jujutsu Sandan fokozatát értem el, de semmiképpen sem mondja, és nem használja a Kobudo kifejezést stílusa és fokozata megnevezésére.

Sok magyar kobudos és más stílusokat gyakorló harcművész az elmúlt évek alatt részt vett olyan nemzetközi szemináriumokon és edzőtáborozásokon, ahol Japánból jött japán Hanshi-k oktattak, tanítottak és vizsgáztattak. Ilyenkor a rendezők okleveleket adnak ki a szemináriumon való részvétel igazolása céljából.
Ismert előttem is olyan magyar, aki kapott ilyen részvételi diplomát és arra kérte a rendezőt, hogy az előre kinyomtatott bianco diplomára írja rá az õ nevét és fokozatát. A rendezőnek fogalma sem volt ki az illető, de udvariasságból eleget tett az igen szokatlan kérésnek.

Az illető hazajött és mindenkinek megmutatta a japán Hanshi aláírását tartalmazó japán írásjegyekkel teli részvételi diplomát. Természetesen, hogy mindenki, aki ezt látta és hallotta, elhitte, a mesét, hogy az illető milyen nagyszerűen, edzett, izzadt és vizsgázott a japán Hanshi előtt, hiszen az oklevélen ott volt a fokozata is.
Valójában a részvételi diplomát senki sem tudta elolvasni, így mindenki elhitte, azt amit a hazatérő mondott.
Az senkinek nem jutott eszébe, hogy másokat is megkérdezzen, akik szintén ott voltak azon a nemzetközi szemináriumon és talán több közük volt a japánokhoz és az oktató Hanshi-hoz, mint a mesélőnek vagy másnak. Az sem érdekelt senkit, hogy a japán Hanshi nem is annak a stílusnak volt a nagymestere.

Örömmel tenném közszemlére azoknak a japán Hanshi-knak a véleményét, akiket tájékoztattam a magyar kobudo jelenségről Európában és Magyarországon. A japán Hanshi-k jót mulattak elbeszéléseimen. Amikor pedig közöltem velük, hogy ez nem vicc ez komoly és létező dolog, akkor arra figyelmeztettek, hogy vigyázzanak, mert ebből nagyon komoly problémák származhatnak.

Mindenkinek tudomásul kell venni a klasszikus Japán Budo Kultúra harcművészeti rendszerei, a Világörökség fokozottan védett kulturális részét képezik, melyet minden állam az ENSZ és az UNESCO előírásai alapján véd.

Tartózkodjunk a klasszikus Japán Budo Kultúra harcművészeti rendszereinek és stílusainak meghamisításától.

Budo üdvözlettel
Szépvölgyi Géza Kyoshi

©  Szépvölgyi Géza Kyoshi
Minden jog fenntartva!
A fenti cikk szerzői jogvédelem alatt áll.