Minden jog fenntartva!
A hovatartozásról
a klasszikus Japán Budo Kultúra harcművészeteiben.
Tisztelt Levélírók!
Tisztelt Fórumozók!
Ismételten köszönöm, hogy válthatunk néhány szót a hovatartozás pontos helyének megállapításáról.
Sajnálattal vettem tudomásul, hogy válaszaim és cikkeim még mindig sokak számára érthetetlenek és tartalmuk felháborodásra adnak okot, egyesek szerint.
Továbbá cikkeimet sok esetben rosszindulatúan félremagyarázzák, azok valós tartalmáról és mondanivalójáról és személyemről valótlan és torz képet közölnek.
Több esetben arról írtak és tájékoztattak levélíróim, hogy a nekik küldött válaszaim tartalmilag nagyon eltérnek egymástól egyik vagy másik internetes portálokon. Tehát előttem ismeretlen okból a levélíróimnak küldött válaszaim, más internetes fórumokon, oldalakon eredeti tartalmuktól eltérő szöveggel jelentetik meg ismeretlenek, amely jelentősen torzítja annak általam jegyzett eredeti tartalmát.
A www.jujutsu.hu webre és az e-mail címemre érkezett mások által feltett kérdéseikre, megfogalmazott megállapításaikra, tényeikre, közléseikre írt válaszaim és az általuk kért véleményeim, kizárólag a témakör saját véleményem egyértelmű megközelítéséből fakadnak, de mindenkor a klasszikus Japán Budo Kultúra tükrén keresztül.
Tehát Csak Az Autentikus, Klasszikus Japán Budo Kultúráról, Annak Ősi Harcművészeteiről Beszélek, Saját Japánban Szerzett Tapasztalataim Alapján, Másról nem!
Más Harci Művészet, Harcos - Küzdelmi Formáció, Vagy Küzdősport, Amely Nem Tartozik, Nem Azonosítható és Nem Hasonlítható Az Autentikus És Klasszikus Japán Budo Kultúra Harcművészeteihez, Azokhoz Nem Volt Soha Semmi Közöm és Azoknak Sem Hozzám!
Mindenki vegye tudomásul, hogy a Magyar Budo Szövetség HBF és társszervezetei által létrehozott www.jujutsu.hu honlapon megjelenő cikkek, kizárólag az autentikus klasszikus Japán Budo Kultúrával kapcsolatos kérdés és vélemény körrel foglalkozik.
Vegyük már észre, hogy azon személyek és szervezetek, akik hiteles módon kötődnek a klasszikus Japán Budo Kultúrához, azok úgy is illő módon és időben a világ tudomására hozzák hovatartozásukat. Azoknak, pedig akiknek e témában nincs mit közölni ezen a téren azokkal nincs semmi kapcsolatunk, de igyekszünk őket is bevonni klasszikus japán Budo Kultúra berkeibe.
A közérthetőség kedvéért nézzük meg ismét mit is jelent az autentikus klasszikus Japán Budo Kultúra, amelyet az ENSZ és az UNESCO által a Világörökség védett kultúrájává nyilvánítottak, amely a magyar - japán illetve a japán - magyar kormányközi megállapodásokban is kodifikált lett.
A Világörökség részét képező klasszikus Japán Budo Kultúrát mindenkinek fokozottan őrizni, hagyományait eredeti módon ápolni, védeni, terjeszteni kell. Minden olyan kulturális örökséget, amelyek az adott nemzet klasszikus kultúrájára vonatkoznak annak védelme kötelező, további fennmaradása a nemzet és az utókor számára nélkülözhetetlen. Többek között ilyen például a japán Budo harcművészeteinek klasszikus viselkedési, öltözködési és a történelmi korokhoz köthető ősi fegyverzete és összes hagyománya, stb.
A fentiek alapján teljesen egyértelmű, hogy a klasszikus Japán Budo Kultúrához köthető ősi harcművészeteket a japán császári ház és a parlament kodifikálta a Dai Nippon Butoku Kai DNBK által való központi irányítással és bevezetéssel.
Ide tartoznak a DNBK által alábbi nevekkel egyesített integrált (Sogo*) klasszikus Japán Budo rendszerek, olyanok mint a:
Yawara, Jujutsu Do és a Jiudo - Judo
valamint minden ide köthető összes történelmi harcművészeti *Koryu
Kobujutsu, Kobudo
valamint minden ide köthető összes történelmi harcművészeti *Koryu
Kenjutsu, Kendo
valamint minden ide köthető összes történelmi harcművészeti *Koryu
Iaijutsu, Iaido
valamint minden ide köthető összes történelmi harcművészeti *Koryu
Kyujutsu, Kyudo
valamint minden ide köthető összes történelmi harcművészeti *Koryu
Battojutsu, Batto Do
valamint minden ide köthető összes történelmi harcművészeti *Koryu
A Toudijutsu, Karatejutsu, Karatedo-t csak az 1930-as években törvényesítette a DNBK és csak a II. Világháború után jóval került fel a Japán Harcművészetek rendszerébe mint Karatedo és azok stílusai.
Az Aikido – Aiki Jujutsu – a Jujutsu Do rendszerhez tartozott, amelyet a DNBK a II. Világháború előtt önálló és egyedi harcművészeti rendszerként nem ismert el. Az Aikido-t, Aikido névvel 1952 után a Dai Nippon Butoku kai DNBK és a Kokusai Budoin IMAF kodifikálta, mint Japán Budo harcművészeti rendszert.
Tehát néhányan azok közül, akik megjelentek a hazai vagy a nemzetközi harcművészeti palettán, és az általuk képviselt saját alapítású harcművészeti irányzatoknak, szervezeteiknek semmi köze sincs a klasszikus Japán Budo Kultúrához, valamint a kodifikált japán harcművészeti szervezetekhez
Gondolom, ide kell sorolni azokat a harcművészeket is, akiknek meg volt minden lehetőségük arra, hogy – akár az én segítségemmel is - közvetlenül kapcsolatba lépjenek az autentikus klasszikus Japán Budo harcművészetek bármely stílusával, irányzatával, de ők úgy gondolták, hogy könnyebb és jobb a nyugati személyek és szervezetek által megszerezni a számukra szükséges, kellő szintű "japán Dan fokozatokat, rangokat”.
Gondolom, ide tartoznak azok is, akik egy ideig (mondhatni pár évig), hiteles japán diplomával és japán szervezeti tagsággal rendelkeztek, de nekik túl "kevés" volt ez. Arcot váltottak, átálltak, beálltak a nyugatiakhoz, ahol hamarosan az addig viselt fokozatuk kétszeresét is megkapták, nem kevés nyugaton használatos helyi (dollár, márka, font, stb.) egységekért.
Amennyiben nem volt teljesen világos most szeretném újra és újra megismételni, hogy a hozzám írt levelekben feltüntetett
o privát alapítású egyéni stílusoknak, magán szervezeteknek és irányzatoknak,
o nyugatiak által adott (szerzett?) "japános, de nem japán eredetű Dan" fokozatoknak és rangoknak,
o valamint a ~taijitsu, ~jitsu All Style Jitsu, Police tai-jitsu, Budo-jitsu és Aikijitsu, Kobujitsu, stb. névvel jegyzett az angol, német francia, belga, holland, ausztrál, amerikai, izraeli székhellyel regisztrált világszervezeteknek, azok tagságához köthető hazai harcművészeknek és az általuk vezetett magyar szervezeteknek
nincs semmi köze az autentikus klasszikus Japán Budo Kultúra harcművészeti rendszereihez, sem azok stílusaihoz és mestereihez.
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy ezek a magyar és nyugati harcművészeti világszervezetek és a hozzájuk kötődő különböző nemzetiségű harcművészek és szervezeteik nem működnek hazájukban törvényesen.
Legfőképpen nem azt jelenti és soha ilyet nem mondtam (ahogy ezt egy Samurai nevű és néhány más fórumozó állítja, helytelenül), hogy ezek a harci művészek és szervezetük tagsága – európai, nyugati szemmel nézve - nem tudnak jó technikákat, nem gyakorolnak jó küzdőművészetet és küzdősportot. De, valószínű, hogy igen és jó harcosok, ám ez a japán harcművészek szemével nézve MÁS, nem japán harcművészet és nem klasszikus Japán Budo, amely véleménnyel én is egyetértek, akár tetszik ez a fórumozóknak, akár nem!
De bárhogy is közelítjük meg ezt a témát, az érintett személyek is nagyon jól tudják, hogy az általuk képviselt harcművészetnek az autentikus klasszikus Japán Budo Kultúrához nincs semmi köze, csak meglepődtek azon, hogy ezt én ki mertem mondani, és jobbító szándékkal változtatni kívánok ezen az ő javukra!
Tény, és igaz, hogy nyugaton a nyugati harcművészek által létre hozott japánosított egyedi harcművészeti irányzatokat mindig könnyebben lehetett terjeszteni, eladni. Hiszen nyugaton ez nem támogatott államilag. Nyugaton minden harcművész és az általa alapított szervezet saját pénzből gazdálkodik, és úgy szerez tagságot és pénzt, ahogy csak tud. Ez a pénz mindig a vezető vagy az alapító nagymester zsebébe vándorol.
Egy nemzetközi szervezet német alapítója, (10. Dan Hanshi és Soke) azt mondta nekem Hamburgban: „Mit gondolsz Géza, miből tudok megélni, mindent még a tudásomat is pénzre váltom, ebből van pénzem és hidd el ez kimeríthetetlen kassza! Ez a pénz csak az enyém, hiszen a szervezet is az enyém én tartom fenn azt is, fizetem a nemzetközi mestereket és még sok mást is”
Az már a nevetségesség legmagasabb határát súrolja, hogy egyes nyugati szervezetek úgy hirdetik magukat, hogy a náluk képzett harcművészek hivatalos EU diplomát kapnak.
Nagyon szépen kérem, én úgy szeretnék látni ilyet! Egy olyan belga, német, holland vagy angol diplomát, amelyet valamelyik japán harcművészeti irányzat nevével fényeznek úgy, hogy azt bármely EU vagy ENSZ tagállam kodifikált az idevonatkozó nemzetközi egyezmények mellőzése és a japánok jóváhagyása nélkül.
A japánok szemében soha sem volt hiteles és elismert a franciák, angolok, ausztrálok, amerikaiak, németek, olaszok, stb., által kiadott japános Dan diploma.
Sokan nagyon meglepődtek, amikor az ilyen nyugatias Dan diplomával beléptek egy hivatalos japán Budo szervezetbe. A japán mesterek csak ámultak és hitetlenkedve nézték a nyugatiak által kiadott japános diplomát.
Az nem volt kérdés, hogy a japánok nem fogadták el az ilyen Dan fokozatokat, diplomákat, sőt több eset szól arról,elvették a japán mesterek nevével és stílusával reklámozott Dan diplomát, és tanulásra kötelezték az illetőt, rosszabb esetben pedig azonnali távozásra szólították fel az illetőt. Ilyen eset volt többek között Inoue és Hayabushi Sensei-k neveivel – az ő engedélyük nélkül – K.K. lengyel harcművésznek kiadott WJJF diploma
Most néhány szó a "Hitelről" és a hazai tájakról
A hazánkban bírósági nyilvántartásba vehető bármilyen harcművészeti, küzdőművészeti, küzdősport szervezet, szövetség, amely alapításakor eleget tesz a magyar törvényi előírásoknak.
Az így bejegyzett szervezetek, sok esetben még köszönő viszonyban sincsenek az autentikus japán Budo szervezeteivel, stílusaival és azok vezetőivel.
A bejegyzéshez nagyon fontos a japánosság látványa, a japánhoz köthető hitelesség látszata. Mind ez annak érdekében, hogy szervezetüket és munkájukat mindenki japánosnak lássa és higgye.
Ennek érdekében „csupán” kölcsönöznek és felhasználnak néhány dolgot, amellyel japános hitelesség látszatát keltik.
Ilyenek többek között:
o japán szavakat és kifejezéseket használnak.
o nevükben japános kifejezések és jelek találhatók.
o jelképeik és ruházatuk hasonlatos a japán Dogi-hoz, legyen az kék, fekete, piros, stb.
o japánosnak tűnő fegyvereket, harci eszközöket használnak edzéseiken.
o japán harcművészetekben használatos fokozatokat, címeket viselnek, oktatnak és vizsgáztatnak japán Kyu és Dan elnevezésekkel.
o minden japános látszat ellenére, nyugaton alakult japános nevű világszervezethez tartoznak.
o a szervezetük megalakításakor (és azt követően sem), az alapító tagoknak és az új belépőknek, nincs semmiféle szakmai kötődésük-tagságuk, egyetlen hiteles japán harcművészeti szervezethez sem.
o japános "Dan" fokozatuk, rangjuk, stb. nem hivatalos japán szövetségtől származik.
o az általuk képviselt "budo világszervezetet" nem is ismerik és nem regisztrálták soha Japánban, nem japán Honbu hozzájárulásával alakították.
o Stb.
Ez csak töredéke az így felhasznált japános dolgoknak!
Tehát ez minden csak nem a hiteles Japán Budo Kultúrához köthető és tartozó dolog!
Az a harcművészet, amelyet alapításkor a japánokhoz kötnek, de semmi köze nincs a japánokhoz, azt minek nevezhetném másnak, mint a kóbor apácák megtévesztésének. Vagy talán ez a dolog alkalmas lehet a megtévesztés, a csalás büntetőjogi meghatározására is?
A fentiek ismeretében értetlenül állunk az előtt, hogy a bejegyzést végző hatóságok a fenti tényezőket a bejegyzéskor rendszeresen figyelmen kívül hagyják. A jövőben remélhetően ez másképp lesz, reméljük.
Sokan azt mondják, Japán nagyon messze van, ezért a „nagy tudású” nyugati harcművészeknek is ugyan olyan joguk, van kiadni japán Dan fokozatokat és címeket, mint a japánoknak, hiszen erre az ő állításuk szerint a japánok hatalmazták fel őket.
Ez szemen szedett hazugság! Mutasson, kérem nekem, akár egyetlen egy nyugati szervezet vagy annak vezetője olyan okiratot, amelyben neki törvényes felhatalmazása van a japánoktól arról, hogy ő japán Budo rangokat, címeket és Dan fokozatokat állítson ki és adományozzon úgy mintha az hivatalos Japánból származó Budo okirat lenne.
Ilyen okiratot persze egyetlen nyugati harcművészi sem tud mutatni!
A hivatalos Japán Renmei Honbu (szervezet központjának) meghatalmazott és írásban kinevezett hazai képviselőjének és vagy a nemzeti Shihan-nak van joga, hogy a törvényes japán harcművészeti fórum meghatalmazásából a tagsággal rendelkező személyt ajánlással felterjessze Budo rangra. A kinevezett nemzeti Shihan a tagok szakmai minősítése érdekében Dan fokozatokra is ajánlást tehet, akár úgy is, hogy az egyént õ maga vizsgáztatta le.
Az ajánlás elfogadása a Budo rangok, a Dan fokozatok regisztrálása a japán DNBK Honbu Hanshi Kai joga. Amennyiben a nemzeti Shihan által ajánlott személy Dan fokozatát a DNBK Honbu Hanshi Kai elfogadja, és regisztrálja, akkor a DNBK Honbu kiállítja és az elnök aláírásával hitelesíti a tagnak adományozott fokozatát vagy rangját. Ezt követően a DNBK ID elnöke elküldi az okleveleket a nemzeti Shihan-nak, akinek külön meghatalmazással és a DNBK előírásainak megfelelő protokollal kell átadnia az oklevelet a tag számára.
Tehát az ilyen esetekben is tudomásul kell venni, hogy a Dan diplomát a meghatalmazott nemzeti Shihan csak átadta, de nem ő írja és állítja ki azt, ahogy ezt egyes nyugati mesterek teszik, bármit is mondanak a t. fórumozók.
A hivatalos japán szervezet képviselőjének, Shihan-jának joga van a DNBK Honbu meghatalmazása alapján bármikor tagokat Kyu fokozatra vizsgáztatni előzetes tájékoztatási kötelezettséggel a DNBK ID elnöke felé. Joga van továbbá rangja és fokozata szintjének megfelelően vizsgára felkészíteni és vizsgáztatni Budo Dan fokozatának megfelelően, a DNBK ID elnökének előzetesen megkért engedélye alapján. Az ilyen esetben az hivatalos vizsga eredményét és a szükséges okiratokat utólag a DNBK Honbu állítja ki és adja ki.
Sokszor előfordult, hogy a japán DNBK Honbu Hanshi Kai megtagadta a Dan fokozat kiadását és regisztrálását. Az ajánló - vizsgáztató Shihan ez ellen nem tehetett semmit. A döntést még csak nem is kell indokolnia Hanshi Kai-nak.
A döntés kizárólagos joga a Japán Honbu Hanshi Kai-t illeti meg, de ez a jog, amely soha sem száll át senkire, főleg nem a kívülállóra, egy tagsággal sem rendelkező nyugatira.
Köszönöm, hogy váltottunk néhány szót a hovatartozás pontos helyének megállapításáról.
Budo üdvözlettel
Szépvölgyi Géza Kyoshi
© Szépvölgyi Géza Kyoshi
Minden jog fenntartva!
A fenti cikk szerzői jogvédelem alatt áll.