Kivonat "A világ ezeréves harcművészete" című könyvből
© Szépvölgyi Géza
Minden jog fenntartva!Kivonat
… a Jujutsu, (régi irat Jiujutsu) ahogy a japánok írják, és a Jiu jitsu ,Jujitsu, Jiu-jitsu, stb. (írták egybe, külön és kötőjellel) ahogy a nyugati világban használatos, mint az ősi japán hadi és harci stratégiák által vált ismertté a XV - XVII. századtól. Napjainkban már, mint a klasszikus Japán Budo Kultúra harcművészetek legváltozatosabb és legsokoldalúbb integrált rendszereként vált ismertté Japánon kívül is szerte a világban.
A klasszikus Yamaha-t, a Jujutsu-t tartják Japánban minden harcművészetek ősének. Eredete a nagyon távoli történelmi időkre tekint vissza. Már a Gyémánt Szutra (iu. 826-ban) is említést tesz egy az un. Yamato-jutsu különleges és varázslatos pusztakezes harci technikáiról, akkor, amikor Japánt még nem is Japánnak hívták.
Az elmúlt ezer év alatt Japánban a nyelvi és társadalmi változások következtében, nagyon sokféle és változatos nevet viselt a Jujutsu.
Ilyen név volt például:
o Yamato-jutsu,
o Yamato-tai,
o Yawari-tai jutsu,
o Wa-jutsu,
o Yawara (írták egybe, külön és kötőjellel)
és csak az 1580-as évek vége felé mondhatjuk azt, hogy a Yawara mellett, párhuzamos használattal, a Jujutsu név vált elterjedté Japánban a harcművészeti iskolák között.
1900-as évek elején a Nagy Japán Harci Erények Társasága, (a minden japán harcművészeteket összefogó és irányító össz japán harcművész szövetség) a Dai Nippon Butoku Kai DNBK változtatta meg a japán harcművészetek rendszereinek nevét.
Így lett a Dai Nippon Butoku Kai DNBK utasítására
a Toudijutsu-ból Karate-jutsu, majd Karatedo,
a Jiujutsu-ból Yawara-Do majd Jiu-Do később pedig Judo,
a Jiujutsu régi kínai irata is változott, Yawara-Jutsu, később Jujutsu végül Jujutsu-Do lett a végleges név. Ma már Japánban csak Jujutsu-nak, Nippon/Nihon Jujutsu-nak, Nippon/Nihon Jujutsu Do-nak nevezik. Nem meglepő, hogy ezen kifejezések igen sokféle iratban látnak napvilágot, egybe, külön, kötőjellel írva, stb.
Meg kell jegyezni, hogy napjainkban ismét (hazánkban és nyugaton egyaránt) igen divatossá vált a régi és elfeledett japán harcművészeti stílusok neveit újra használni, új stílusok és Dojo-k neveként reklámozni. Divatos az új irányzatoknak régi nevet adni, amely egy japán mester szemében nevetségessé, dicstelenné teszi a régi név új használóját (mint személyt) és annak szervezetét. Hiszen köztudott, hogy a régi nevekkel nagyon sok esetben feledésbe merültek a régi iskolák, stílusok technikái, harci gyakorlatai, stb. Ezáltal egy régi név vagy kifejezés alatt bemutatni, azzal még köszönő viszonyban sem lévő új kitalált mixelt stílust, gyakorlatot, az nagyon nevetséges tud lenni. Felesleges és igen nagyfokú járatlanságot bizonyít, a klasszikus japán harcművészetek régen használt neveit divatba hozni és azokat, mint egy új stílust reklámozni.
A klasszikus japán Jujutsu számtalan stílusnak, stílusvezetőnek és harcművészeti iskola alapítójának mutatott írányt, adott technikai alapot és segítséget ahhoz, hogy új harcművészeti irányzatot, stílust hozzon létre.
A klasszikus Jujutsu iskolák technikái és azok rendkívüli hatékonysága és változatossága vezette az új stílusok alapítóit, hogy felhasználják a régi klasszikus Jujutsu technikákat, gyakorlatokat az általuk létrehozott új stílus alapjaihoz.
Néhány ismertebb harcművészet, amely alapjaiban és módszereiben is felhasználja a Nippon/Nihon Jujutsu Do rendszer stílusainak alapjait és technikai repertoárját:
o a koreai Taekwondo,
o a koreai Hapkido,
o a japán Karatedo,
o a japán Aikido,
o a japán Judo,
o Stb.
A Nippon/Nihon Jujutsu Do nem sport, nem küzdősport, nem önvédelem, nem stílus. A Nippon/Nihon Jujutsu Do egy integrált egységes, komplex harcművészeti rendszer, a klasszikus Japán Budo Kultúra gyöngyszeme,mely számtalan sok klasszikus Ryu-t, hagyományos stílust és modern (un. Gendai Budo) irányzatot foglal magába..
Nem lehet sport az, amikor egy embert akár többen is megtámadhatnak váratlan és brutális módon, és az a támadás a megtámadott halálához vagy nagyon súlyos maradandó sérüléséhez vezethet.
Nem lehet sport az, amikor a megtámadott személy olyan pusztakezes technikákkal és vagy más jellegű eszközökkel védekezhet, ami a támadók életébe kerülhetnek vagy azoknak maradandó testi fogyatékosságot okozhat.
A Sport, vívó jellegű küzdelem, ahol az ellenfelek (nem ellenségek!) szemtől szemben, azonos szabályok alapján küzdenek, amelyben a jobb taktika, az erő és az ügyesség diadalmaskodik. A Sport, játék és öröm a versenyzőknek és öröm a nézőknek (szurkolóknak) is.
A harcművészet, a Budo, a Nippon/Nihon Jujutsu Do és stílusai, ezzel szemben a váratlan és brutális támadások kivédését modellezik, akár fegyver ellen is puszta kézzel. Gyakorlása periodikus rendszerű, mely állandóan visszatér a kezdethez, az alapokhoz.
… a Nippon/Nihon Jujutsu Do gyakorlását már kisgyermekkorban tanácsos elkezdeni a szellemiség, az akarat és a céltudatosság fejlesztése érdekében. A gyermekkorban elkezdett alapos gyakorlás módszerei elvezetik a gyakorlót a Nippon/Nihon Jujutsu Do elveinek és gyakorlatainak megértéséhez, és lehetségessé válik, hogy 18 éves korára feketeövet érjen el ez által felnőtt korban még nagyobb eltökéltséggel haladjon az önmaga által kiválasztott úton. …
© Szépvölgyi Géza
Minden jog fenntartva!